четвртак, 17. децембар 2015.

Crvena stijena

Milenijumska istorija pećine

NIKŠIĆ- Na samo 50 kilometara od Nikšića, granici sa Republikom Srpskom, mestu Petrovići, nalazi se arheološko nalazište Crvena stijena i jedini je spomenik prve kategorije u Nikšiću pod zaštitom države. Pravo je bogatstvo za istraživače koji ga opsedaju decenijama, dok je za znatiželjne posetioce napor, jer do tog lokaliteta može se doći pešice preko kamentitog i trnovitog puta.


ŽIVOT PRE 100.000 GODINA Dosadašnja istraživanja arheologa su pokazala da je na prostoru Crvene stijene život započeo još pre 100.000 godina, a da je pećina napuštena oko 1.500 godina pre nove ere! U ovom arheološkom raju pronađene su iskopine iz srednjeg paleolita, mezolita, neolita i bronze koje verno svedoče o počecima života ne samo na ovom delu današnje Crne Gore, nego i na planeti Zemlji! Istraživači su pre nekoliko godina naišli na zub, za koji se pretpostavlja da je pripadao neandertalcu, star najmanje 45.000 godina!


A reč je o lokalitetu koji je uz onaj španski El Kastiljo najdublji u Evropi! Dosadašnja istraživanja su otkrila kulturni depozit debljine 20-30 metara. Pećina je smeštena na oko 700 metara nadmorske visine, okrenuta prema jugu ispod koga se plavi Bilećko jezero. Njen otvor je širine 24 metra, visine 25 i dubine u osnovi oko 15 metara. Arheolozi su na osnovu različite strukture, boje, sastava i sadržaja izdvojili 31 različiti kulturni sloj.

Po rečima Zvezdane Vušović Lučić, arheologa u Zavičajnom muzeju u Nikšiću, višeslojni praistorijski lokalitet Petrovići bio je stanište roda Homo od srednjeg paleolita do predilirskog perioda.

- Prvo iskopavanje pripećaka trajalo je od 1954. do 1964, a drugo, reviziono je još u toku. U milenijumskom razdoblju života praistorijski čovek je ostavio brojne predmete, rukotvorine od kamena, alatke i oružje od kosti, puževe i školjke, kao i keramičko posuđe. Većina tih predmeta je služila za svakodnevnu upotrebu, za nabavku i pripremanje hrane, ali su prisutni i predmeti čija funkcija nije bila utilitarna, navodi naša sagovornica. - Ti predmeti koji nisu imali praktičnu primenu su pokazatelji duhovnosti praistorijskih stanovnika. Oni su svdoci njihove potrebe za ukrašavanjem (ukoliko je u pitanju nakit), magijskih radnji (kultni predmeti) ili su pak mogli biti pokazatelj društvenog položaja njihovog vlasnika.

Zanimljivo je da su arheolozi u proteklom periodu iskopali preko 26.000 predmeta, a zahvaljujući antropološkom američkom institutu iz države Mičigen i crnogorskog Arheološkog centra u Podgorici ovaj posao i dalje traje.

- Iskopavanja traju decenijama, a poslovi su dugoročni, priča Zvezdana Vušović Lučić. - Sigurno da bi ovaj posao bio daleko bolje urađen da u Crnoj Gori, kao i na prostoru bivše Jugoslavije postoje osposobljene laboratorije u kojima se mogu vršiti analize pronađenih predmeta. Pre nekoliko godina analizu jedne kosti morali smo da obavimo na Institutu u Edinburgu. Za neku sličnu akciju potrebno je izdvojiti pozamašna sredstva, kojih u ovom trenutku nemamo.
(novosti)

Нема коментара:

Постави коментар